Search
Close this search box.

تفاوت تومور خوش‌ خیم و بدخیم

تفاوت تومور خوش‌ خیم و بدخیم

درک تفاوت تومور خوش‌خیم و بدخیم؛ ضرورتی برای تشخیص و درمان به‌موقع

هنگامی که توموری در بدن تشخیص داده می‌شود، می‌تواند مساله‌ای نگران‌کننده باشد. با این حال، تمامی تومورها به‌صورت یکسان ایجاد نمی‌شوند. برخی از آن‌ها خوش‌خیم هستند، به این معنی که سرطانی نیستند و به سایر قسمت‌های بدن سرایت نمی‌کنند. برخی دیگر نیز بدخیم و سرطانی هستند و پتانسیل انتشار و حمله به بافت‌های دیگر را دارند. به همین دلیل درک تفاوت تومور خوش‌خیم و بدخیم برای تشخیص و درمان آن بسیار مهم است.

 

تفاون نومور خوش خیم و بد خیم | دکتر القاسی

تومورهای خوش‌خیم و انواع رایج آن‌ها

تومور خوش‌خیم توده‌ای از سلول‌های غیرطبیعی است که رشد می‌کند و تقسیم می‌شود، اما به سایر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند. این تومورها به طور معمول کپسوله می‌شوند، به این معنی که توسط یک بافت فیبری احاطه شده‌اند که مانع از حمله آن‌ها به سایر بافت‌ها می‌شود. تومورهای خوش‌خیم می‌توانند در هر جایی از بدن تشکیل شوند و بر اساس نوع سلول‌هایی که تومور را تشکیل می‌دهند تحت طبقه‌بندی قرار می‌گیرند. بیشتر تومورهای خوش‌خیم تهدیدکننده زندگی نیستند و با جراحی قابل برداشتن هستند. با این حال، بسته به محل و اندازه تومور، برخی از تومورهای خوش‌خیم می‌توانند باعث مشکلات سلامتی شوند و ممکن است نیاز به نظارت یا درمان داشته باشند.

انواع رایج تومورهای خوش‌خیم عبارت‌اند از:

  • فیبروم: فیبروم‌ها توده‌های غیر سرطانی هستند که در رحم ایجاد می‌شوند. آن‌ها اغلب بدون علامت هستند، اما می‌توانند باعث خونریزی شدید قاعدگی، درد لگن و سایر علائم شوند
  • لیپوم: لیپوم‌ها تومورهای خوش‌خیمی هستند که از سلول‌های چربی تشکیل شده‌اند. آن‌ها می‌توانند در هر جایی از بدن تشکیل شوند و معمولا بدون درد هستند
  • مننژیوم: مننژیوم‌ها تومورهای خوش‌خیمی هستند که بر روی غشاهای اطراف مغز و نخاع به‌صورت کند رشد می‌کنند و ممکن است علائمی ایجاد نکنند
  • پاپیلوم: پاپیلوم‌ها تومورهای خوش‌خیمی هستند که در سطح پوست یا داخل بدن مانند سینه یا مثانه رشد می‌کنند

تومورهای بدخیم و انواع رایج آن‌ها

تومور بدخیم توده‌ای از سلول‌های غیرطبیعی است که می‌تواند به بافت‌های مجاور حمله کرده و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد. تفاوت تومور خوش‌خیم و بدخیم در این است که سلول‌های سرطانی به سرعت تقسیم می‌شوند و رشد می‌کنند و سلول‌ها و بافت‌های سالم را از بین می‌برند.

 

تومورهای بدخیم و انواع رایج آن‌ها | دکتر القاسی

 

تومورهای بدخیم نیز می‌توانند در هر جایی از بدن تشکیل شوند و بر اساس نوع سلول‌های تشکیل دهنده تومور طبقه‌بندی می‌شوند. این تومورها به طور کلی خطرناک‌تر از تومورهای خوش‌خیم هستند زیرا می‌توانند گسترش یابند و به بافت‌های دیگر حمله و درمان آن‌ها را سخت‌تر کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند با عملکرد طبیعی بدن تداخل داشته باشند و منجر به مشکلات جدی سلامتی شوند.

انواع رایج تومورهای بدخیم عبارت‌اند از:

  • کارسینوم: کارسینوم‌ها سرطان‌هایی هستند که در سلول‌های اپیتلیال تشکیل می‌شوند و پوست و پوشش اندام‌هایی مانند ریه‌ها، کبد و کلیه‌ها را می‌سازند
  • سارکوم: سارکوم‌ها سرطان‌هایی هستند که در بافت‌های همبند مانند استخوان، ماهیچه و غضروف ایجاد می‌شوند
  • لوسمی: لوسمی‌ها سرطان‌هایی هستند که خون و مغز استخوان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. آن‌ها با تولید سریع گلبول‌های سفید غیرطبیعی مشخص می‌شوند که می‌توانند سلول‌ها و بافت‌های سالم را از بین ببرند
  • لنفوم: لنفوم‌ها سرطان‌هایی هستند که سیستم لنفاوی را که بخشی از سیستم ایمنی بدن است، تحت تاثیر قرار می‌دهند. آن‌ها می‌توانند از غدد لنفاوی، طحال یا سایر اندام‌ها و بافت‌ها شروع شوند

تفاوت تومور خوش‌خیم و بدخیم و چگونگی تشخیص آن‌ها

تفاوت تومور خوش‌خیم و بدخیم را می‌توان از طریق آزمایش‌های تصویربرداری مانند سی تی اسکن، ام آر آی و سونوگرافی تشخیص داد. با این حال، معمولا برای تعیین خوش‌خیم یا بدخیم بودن تومور به بیوپسی نیاز است. در طول بیوپسی، نمونه کوچکی از بافت از تومور برداشته می‌شود و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا سلول‌های غیرطبیعی پیدا شوند.

چگونگی تشخیص تومور بد خیم و خوش خیم | دکتر القاسی

علاوه بر بررسی سلول‌ها در زیر میکروسکوپ، پزشکان ممکن است از آزمایش‌های دیگری برای تعیین خوش‌خیم یا بدخیم بودن تومور استفاده کنند. به‌عنوان مثال، از آزمایش خون می‌توان برای جستجوی نشانگرهای خاصی استفاده کرد که ممکن است وجود سرطان را نشان دهد.

درک تفاوت تومور خوش‌خیم و بدخیم و درمان آن با خدمات دکتر القاسی

تومورهای خوش‌خیم و بدخیم دو نوع توده مختلف هستند که می‌توانند در بدن ایجاد شوند. تفاوت تومور خوش‌خیم و بدخیم در این است که تومورهای خوش‌خیم غیر سرطانی هستند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند؛ در حالی که تومورهای بدخیم سرطانی هستند و می‌توانند به بافت‌های مجاور حمله کرده و به سایر قسمت‌های بدن سرایت کنند.

درک تفاوت بین این دو نوع تومور برای تشخیص، درمان و پیش‌شناخت آن‌ها مهم است. اگر نگران رشد توموری در بدن خود هستید، مهم است که برای ارزیابی و تشخیص به یک متخصص مراجعه کنید. از این رو دکتر القاسی با استفاده از به‌روزترین دانش و پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی آماده ارائه خدمات به شما است. برای دریافت نوبت ویزیت و اطلاعات بیشتر همین حالا با ما تماس بگیرید.

دکتر محسن القاسی متخصص جراحى مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات وجراحی قاعده جمجمه از دانشگاه علوم پزشکى ایران مى باشد.دکتر القاسی تاکنون چندین هزار جراحى موفق در زمینه هاى فوق انجام داده و کارنامه درخشانى در این خصوص دارند.

جهت دریافت وقت ویزیت و معاینه لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *