آدرس:

تهران، خیابان ملاصدرا، روبروی کلینیک بیمارستان بقیه الله الاعظم ، پلاک ۱۷۵، ساختمان پزشکان امید، طبقه سوم، واحد ۶

جراحى آندوسکوپی مغز

آندوسکوپی مغز یکی ازجدیدترین روش هایی است که به جراح مغز و اعصاب کمک می کند تا به نواحی از مغز دسترسی پیدا کند که به روش های معمولی امکانپذیر نبوده یا با عوارض بسیاری همراه است.
در این مقاله سعی شده انواع روش ها و کاربرد های جراحی آندوسکوپی مغز آورده شود.

جراحی آندوسکوپى مغز یک تکنیک جراحی پیشرفته و کم تهاجم است. در این روش با وارد کردن یک لوله نازک، تصاویر ویدئویى مغز را مى توان مشاهده کرد. آندوسکوپ از طریق یک سوراخ کوچک از جمجمه و گاهى از راه بینى وارد مى شود. بعد از وارد کردن آندوسکوپ و روشنایی از طریق کابل فیبر نوری، جراح مغز و اعصاب می تواند داخل مغز را ببیند و درمان لازم را انجام دهد.

کاربردهای مختلف آندوسکوپی مغز

مهمترین کاربردهاى اندوسکوپى در جراحى مغز و اعصاب شامل:
١)برداشتن و نمونه بردارى از تومور هاى بطن، بدون آسیب زدن به نواحی دیگر مغز.
٢)جراحى تومورهاى هیپوفیز و تومورهاى قاعده جمجمه که آندوسکوپ از طریق بینی و سینوس اسفنویید وارد و تومور برداشته می شود بدون اینکه مغز شکافته شود
٣)جراحى انواع کیست هاى مغزى
۴)از مهمترین کاربردهاى آندوسکوپى مغز، درمان هیدروسفالى است. روش سنتى درمان هیدروسفالى، تعبیه شانت مغزى است که عوارض بسیارى مثل عفونت و مسدود شدن دارد.
اما در آندوسکوپى مغز بی‌آنکه نیاز به باز کردن قسمت‌های وسیعی از سر و شکم باشد از طریق یک سوراخ کوچک و با عبور لوله آندوسکوپ به درون بطن هاى مغز، سوراخی در کف بطن سوم ایجاد شده و جریان مایع مغزی مجدد برقرار می شود که در بسیارى از موارد، دیگر نیازی به شانت‌گذاری وجود نخواهد داشت.

مزایای جراحی آندوسکوپی مغز

از جمله مزایاى آندوسکوپى مغز، دسترسی به نواحی از مغز است که از طریق جراحی عادی امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.
از زمان ورود آندوسکوپ و میکروسکوپ به رشته جراحی مغز و اعصاب، میزان عوارض جراحی کاهش و توانایی جراح برای انجام جراحی های بزرگ افزایش قابل توجهی داشته است.

مزایای دیگر این روش عبارتند از:
* آندوسکوپی مغز شیوه ای کم تهاجمی است و تنها با ایجاد یک سوراخ و یا از راه بینی درمان انجام می شود بدون اینکه جمجمه یا مغز شکافته شود در نتیجه جراحات ناشی از عمل نیز بسیار کم است.
* کاهش زمان بستری در بیمارستان، در جراحی باز لازم است که بیمار به مدت طولانی بستری شود و مراقبت های بعد از عمل نیز به همان نسبت افزایش می یابد، اما با استفاده از اندوسکوپی مدت بستری بیمار بسیار کوتاه می شود
* عدم نیاز به تعبیه جسم خارجی، به عنوان مثال در موارد هیدروسفالی بدون نیاز به تعبیه شانت از طریق آندوسکوپ کف بطن سوراخ شده و جریان مایع مغزی برقرار می شود.
* کاهش عوارض جراحی مثل عفونت، انسداد شانت و…
* هزینه های کمتر جراحی اندوسکوپی نسبت به جراحی باز

آندوسکوپی مغز در ایران

این روش جراحی نوین در ایران مطابق با آخرین معیارهای علمی دنیا انجام و بروز رسانی می شود.
اندوسکوپی مغز توسط جراح مغز و اعصاب انجام می شود.
این جراحی توسط دکتر محسن القاسی با جدیدترین روش های روز دنیا انجام می شود و تاکنون بیماران بسیاری توسط ایشان با این روش درمان شده اند.