آدرس:

تهران،زعفرانيه،مقدس اردبيلى،انتهاى خ ثاراله،جنب بانك پاسارگاد،پلاك٤٥،طبقه٣،واحد 32

جراحى اندوسکوپی مغز

اندوسکوپی مغز یکی ازجدیدترین روش هایی است که به جراح مغز و اعصاب کمک می کند تا به نواحی از مغز دسترسی پیدا کند که به روش های معمولی امکانپذیر نبوده یا با عوارض بسیاری همراه است.
در این مقاله سعی شده انواع روش ها و کاربرد های جراحی اندوسکوپی مغز آورده شود.

جراحی اندوسکوپى مغز یک تکنیک جراحی پیشرفته و کم تهاجم است. در این روش با وارد کردن یک لوله نازک، تصاویر ویدئویى مغز را مى توان مشاهده کرد. اندوسکوپ از طریق یک سوراخ کوچک از جمجمه و گاهى از راه بینى وارد مى شود. بعد از وارد کردن اندوسکوپ و روشنایی از طریق کابل فیبر نوری، جراح مغز و اعصاب می تواند داخل مغز را ببیند و درمان لازم را انجام دهد.

کاربردهای مختلف اندوسکوپی مغز

مهمترین کاربردهاى اندوسکوپى در جراحى مغز و اعصاب شامل:
١)برداشتن و نمونه بردارى از تومور هاى بطن، بدون آسیب زدن به نواحی دیگر مغز.
٢)جراحى تومورهاى هیپوفیز و تومورهاى قاعده جمجمه که اندوسکوپ از طریق بینی و سینوس اسفنویید وارد و تومور برداشته می شود بدون اینکه مغز شکافته شود
٣)جراحى انواع کیست هاى مغزى
۴)از مهمترین کاربردهاى اندوسکوپى مغز، درمان هیدروسفالى است. روش سنتى درمان هیدروسفالى، تعبیه شانت مغزى است که عوارض بسیارى مثل عفونت و مسدود شدن دارد.
اما در اندوسکوپى مغز بی‌آنکه نیاز به باز کردن قسمت‌های وسیعی از سر و شکم باشد از طریق یک سوراخ کوچک و با عبور لوله اندوسکوپ به درون بطن هاى مغز، سوراخی در کف بطن سوم ایجاد شده و جریان مایع مغزی مجدد برقرار می شود که در بسیارى از موارد، دیگر نیازی به شانت‌گذاری وجود نخواهد داشت.

مزایای جراحی آندوسکوپی مغز

از جمله مزایاى اندوسکوپى مغز، دسترسی به نواحی از مغز است که از طریق جراحی عادی امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.
از زمان ورود اندوسکوپ و میکروسکوپ به رشته جراحی مغز و اعصاب، میزان عوارض جراحی کاهش و توانایی جراح برای انجام جراحی های بزرگ افزایش قابل توجهی داشته است.

مزایای دیگر این روش عبارتند از:
* اندوسکوپی مغز شیوه ای کم تهاجمی است و تنها با ایجاد یک سوراخ و یا از راه بینی درمان انجام می شود بدون اینکه جمجمه یا مغز شکافته شود در نتیجه جراحات ناشی از عمل نیز بسیار کم است.
* کاهش زمان بستری در بیمارستان، در جراحی باز لازم است که بیمار به مدت طولانی بستری شود و مراقبت های بعد از عمل نیز به همان نسبت افزایش می یابد، اما با استفاده از اندوسکوپی مدت بستری بیمار بسیار کوتاه می شود
* عدم نیاز به تعبیه جسم خارجی، به عنوان مثال در موارد هیدروسفالی بدون نیاز به تعبیه شانت از طریق اندوسکوپ کف بطن سوراخ شده و جریان مایع مغزی برقرار می شود.
* کاهش عوارض جراحی مثل عفونت، انسداد شانت و…
* هزینه های کمتر جراحی اندوسکوپی نسبت به جراحی باز

اندوسکوپی مغز در ایران

این روش جراحی نوین در ایران مطابق با آخرین معیارهای علمی دنیا انجام و بروز رسانی می شود.
اندوسکوپی مغز توسط جراح مغز و اعصاب انجام می شود.
این جراحی توسط دکتر محسن القاسی با جدیدترین روش های روز دنیا انجام می شود و تاکنون بیماران بسیاری توسط ایشان با این روش درمان شده اند.